Jaká je správná impregnace na turistiku
Jaká je správná impregnace na turistiku? Může to znít jako triviální otázka, vždyť impregnace je jako impregnace.
Možná jste při pěší turistice promokli na kost. Přestože jste použili impregnaci na bundu, kalhoty a boty.
Špatná impregnace na turistiku? Je to možné, ale nemusí to být jediný důvod. Existují různé typy impregnace na turistiku. Některé fungují jako oleje nebo laky, takže vytvářejí souvislou “pláštěnku”, která sice není vůbec prodyšná, ale skvěle odpuzuje veškerý déšť, sníh a další zdroje vlhkosti. Jiné vytvářejí velmi intenzivní nanometrické “sítě” z uhlíkových nebo jiných vláken. Ta jsou prodyšná, ale na některých oděvech mohou vazby poměrně rychle popraskat a ztratit účinnost. Můžeme se setkat i s impregnacemi na bázi silikonu. Jedná se o relativně starší technologii, která však stále má co nabídnout. Zajímavou volbou může být také křemíková nano impregnace na turistiku. Ty mají obvykle velmi dobré vlastnosti z hlediska trvanlivosti. S vodoodpudivými vlastnostmi to však bude o něco slabší.
Každá z těchto impregnací bude samozřejmě fungovat jinak na různých materiálech a bude mít také různou odolnost na různých částech oděvu. Jak si tedy správně vybrat, abyste z náročné túry skutečně dorazili domů v relativním suchu a pohodlí?
Impregnace na turistiku
Základné typy impregnace na turistiku
Každá impregnace na turistiku má své výhody a nevýhody.
Jedna se lépe osvědčuje na některých površích, druhá na jiných. To samozřejmě neznamená, že musíme mít doma deset různých impregnací, jen abychom zůstali v suchu. Vždy se dá najít rozumný kompromis v závislosti na našich preferencích, túrách, na které chodíme nejčastěji, a oblečení, které používáme.
Pojďme se tedy nejprve podívat na nejběžnější typy impregnace na turistiku, jejich obecné výhody a nevýhody.
- Silikonové impregnace na turistiku
Na slovenském trhu se objevily mezi prvními. Jedná se tedy o relativně starší typ impregnace, který však má i dnes co nabídnout. Jednoznačnou výhodou je cena. Jedná se o relativně levné impregnace.
Impregnace na turistiku na bázi silikonu
obvykle dobře přilnou jak k obuvi, tak k oděvům. Její struktura vytváří překrytí celého povrchu oděvu, a proto výrazně sníží paropropustnost materiálu. Pokud se vydáme na náročnější, delší túru, může se stát, že výpary a pot budou oděvem méně procházet.
Tyto impregnace na turistiku prakticky nemění paropropustnost oděvů nebo obuvi. Jejich účinnost bývá mimořádně silná, ale na podkladu, který se ohýbá, mají poměrně krátkou životnost. Proto je například na bundu nebo kalhoty bude třeba aplikovat téměř po každém praní. Naopak na obuvi může taková impregnace na turistiku vydržet celý rok. Jedná se tedy o impregnaci, která je jistě vhodná pro dlouhé a náročné turistické výlety, ale nelze předpokládat, že vydrží například 10 nebo 15 takových výletů bez opětovné aplikace.
Bude třeba ji znovu aplikovat častěji. Její účinnost však stojí za to, impregnace tohoto typu tvoří na povrchu “uhlíková vlákna”, která dohromady tvoří velmi účinné sítě a odpuzují vodu i při velmi velkém zatížení.
Impregnace na turistiku na bázi křemíku pro textil a kůži se vyznačují velmi dobrou odolností. Vazby vytvořené mezi modifikovanými částicemi křemíku a tkaninou nebo kůží jsou dokonce pevnější než vazby v samotném materiálu. Proto může tento typ impregnace na turistiku vydržet na podkladu doslova až do opotřebení kůže nebo textilie. Jakmile se určitá povrchová vrstva oděvu nebo obuvi opotřebuje/opotřebuje, teprve pak pozorujeme, že se účinek impregnace na turistiku postupně snižuje.
Nevýhodou může být o něco slabší účinnost ve srovnání s impregnacemi na bázi uhlíku. Intenzita silikonové impregnace na turistiku bývá někde mezi silikonovou a uhlíkovou impregnací. Z hlediska intenzity účinku se tedy jedná o zlatou střední cestu. Vzhledem k tomu, že repelentní účinek způsobují samotné částice, jsou tyto impregnace velmi dobře paropropustné.
Ve skutečnosti nemění paropropustnost materiálu. Jejich hlavním nedostatkem se zdá být cena. Obecně se jedná o nejdražší impregnace na turistiku, protože výrobní náklady jsou stále výrazně vyšší než u jiných impregnací.
Má obal vliv na účinnost impregnace na obuvi nebo oděvu?
Impregnace na turistiku lze nejčastěji zakoupit ve formě lahviček s rozprašovačem nebo sprejů. Samozřejmě existují také impregnace na turistiku, které jsou dodávány ve formě krémů nebo pracích prostředků, ale ty nejsou předmětem tohoto článku.
Ty impregnace na obuv nebo oděvy, které jsou plněny do lahviček s rozprašovačem, jsou z hlediska snadnosti použití o něco náročnější. Rozprašovač se musí neustále mačkat a je třeba dávat pozor, abych při mačkání neimpregnoval stále stejné místo.
Pokud není rozprašovač dostatečně kvalitní, může také dojít ke stékání impregnace po oděvu. Pak ji ještě musíme rozetřít štětcem nebo setřít ubrouskem.
Proč tedy všichni výrobci nedávají své výrobky ve sprejích? Důvodů je hned několik. Hlavním z nich je, že v tlakových nádobách ve spreji je pouze asi 20-30 % účinné impregnační látky a zbytek objemu nádoby tvoří nosný plyn. Výrobci, kteří si zakládají především na kvalitě a spokojenosti zákazníků, proto sahají po lahvích ve spreji. Ve formě spreje najdeme spíše silikonové impregnace na turistiku pro běžné použití.
Porovnáme-li balení impregnace na turistiku ve spreji a lahve s rozprašovačem, měli bychom si uvědomit, že na dosažení stejného účinku vynaložíme na sprej minimálně třikrát více.
Jak se vyhnout skvrnám po impregnaci?
Oděv impregnovaný od výroby
Před použitím jakékoliv impregnace na turistiku je dobré zkontrolovat, zda oděv nebo obuv, které mají být impregnovány, nebyly impregnovány již během výrobního procesu. Pokud ano, doporučuje se aplikovat impregnaci na turistiku po 2-3 pracích cyklech, kdy jsou vazby původní impregnace dostatečně narušeny. Skutečnost, že oděv nebo obuv byly impregnovány již od výroby, je nejčastějším zdrojem problémů s následnou impregnací.
Nová impregnace na turistiku na textilu nebo kůži se nemusí dobře smísit s původní impregnací a nemusí se dostatečně vsáknout do materiálu. Na povrchu pak může zanechat neestetické skvrny, nejčastěji bílé nebo šedé barvy.
Plastové a gumové prvky oděvů
Opatrní byste měli být také u plastových nebo gumových prvků oděvů. Nejedná se pouze o různé podšívky nebo estetické prvky oděvu, ale někdy i o celý povrchový materiál. S umělou kůží nebo různými plastovými prvky se často setkáváme i u obuvi.
Pokud máme podezření, že je některý prvek oděvu nebo obuvi vyroben z tvrdého plastu nebo gumy, můžeme se takovému prvku při impregnaci vyhnout. Plast sám o sobě nepropouští vodu ani plyny, a proto nemá smysl jej dále impregnovat.
Někdo může namítnout, že v dnešní době jsou všechny oděvy vyrobeny ze syntetických materiálů. To je z velké části pravda, ale syntetická vlákna, z nichž jsou látky vyrobeny, nejsou stejná jako například gumová podrážka boty.
Výrobci impregnací konstruují své výrobky právě tak, aby se mohly dobře kombinovat s moderními syntetickými tkaninami. Výrobci samozřejmě neuvažují o tom, že by zákazník impregnoval gumové boty nebo boty do deště. Proto je třeba vnímat rozdíl mezi gumovým/plastovým povrchem a látkou ze syntetického materiálu.
Olej a mastné nečistoty
Oleje a mastnota mohou na některých oděvech zůstat ve zbytkové (reziduální) formě i po několika pracích cyklech, i když již nejsou pouhým okem viditelné. Právě tyto nečistoty mohou způsobit, že impregnace na turistiku na některých místech špatně přilne. Při dešti pak tato místa vyniknou jako vlhčí, savější části oděvu.
V současné době existují také speciální čisticí prostředky, které dokáží účinně rozložit a odstranit zbytky olejů/mastných látek na oděvu. Pokud se vám stane, že máte na oděvu nebo obuvi tato místa, stačí použít správný čisticí prostředek a po odstranění mastnoty znovu aplikovat impregnaci. Vadné místo by se mělo dokonale zahojit.
Jaká impregnace na turistiku je vhodná na turistické boty, bundu a kalhoty?
Nyní, když známe základní vlastnosti jednotlivých impregnace na turistiku, se můžeme podívat na to, jakou impregnaci si pořídit do domácnosti.
Než se rozhodnete, položte si otázky:
- Jak často chodím na túry?
- Jak namáhavé jsou túry, na které chodím?
- Používám stejné oblečení a obuv, nebo je měním?
Pokud patříte mezi turisty, kteří často a pravidelně chodí na relativně lehčí túry a dokážete si naplánovat túry podle relativně stabilního počasí, pak pro vás bude vhodná některá nanometrická impregnace na turistiku na bázi křemíku.
Jednorázová vyšší investice vás před vlivy počasí ochrání dlouhodobě. Zejména pokud používáte jen jeden nebo několik málo kusů oblečení, nebude pro vás investice tak vysoká a při pravidelných vycházkách se vám brzy vrátí, protože tuto impregnaci na turistiku opravdu nemusíte často opakovat.
Pokud patříte spíše mezi turisty, kteří rádi překonávají své limity a chodí na túry v náročnějších povětrnostních podmínkách nebo ve vysokém sněhu, na ledovcích a jiných površích, pak pro vás bude vhodnější impregnace na turistiku na bázi nanometrického uhlíku.
Tuto impregnaci na turistiku si můžete vzít s sebou v malém balení. Ochrání vás před akutním promočením, a to i před vysokým sněhem. Bude ji sice třeba obnovovat o něco častěji, ale pro vaše potřeby je tak akorát.
Pokud nechodíte na túry příliš často nebo pokud se jedná o opravdu lehkou turistiku za dobrého počasí, pak byste mohli dát přednost levnější variante impregnace na turistiku na bázi silikonu.
Tyto impregnace na turistiku jsou určeny spíše pro příležitostné použití, každodenní nošení, ale pro svátečního turistu na krátkých nenáročných trasách, hlavně na dobře upravených turistických stezkách, bude dostačující. Pokud vám tento druh impregnace na turistiku nestačí, můžete ještě sáhnout po nanometrické karbonové (uhlíkové) impregnaci, která také není nijak zvlášť drahá a ochrání vás mnohem lépe.
Doufejme, že vám tento článek pomohl zorientovat se v nabídce impregnace na turistiku. V dalších článcích se budeme věnovat také impregnacím určeným jako přísada do praní a impregnacím ve formě balzámu nebo vosku.