Fasáda dotváří celkový charakter našeho domu a je také vizitkou majitele. Tvoří podstatný základ domu, a aby byla užitečná, musí splňovat určité požadavky. Péče o fasádu, a tedy i čištění fasády, je důležitou součástí péče o fasádu. Všichni chceme žít v domě, který se nám líbí a vytváří místo, kde chceme trávit čas.
Naprostá většina nečistot na fasádě je biologického charakteru. Mohou ji napadat plísně, houby, řasy nebo mechy. Zbytek nečistot tvoří většinou prach a písek, který sa na fasádu váže mastnotou. Čištění fasády od prachu a písku může vyžadovat odlišný přístup, než čištění fasády od černých či zelených skvrn.
Co způsobuje znečištění vedoucí ke potřebě čištění fasády?
Co způsobuje znečištění vedoucí ke potřebě čištění fasády?
Existuje řada faktorů, u kterých bylo praxí prokázáno, že přímo ovlivňují znečištění fasády. Jaké to jsou? Pojďme se na ně společně podívat.
-
- Konstrukční vady
Chybné propojení nebo chybný odvod dešťové vody způsobují vlhká místa na stěně a vznik plísní. Dále tepelné mosty, které vznikají při nesprávné montáži tepelné izolace nebo při přechodu kotev tepelné izolace ze stavební konstrukce na fasádu. Tyto pak mohou vytvářet neestetické fleky. Čištění fasády je v tomto případě vhodné kombinovat i s odborným stavebním zásahem vedoucím k odstranení či eliminaci konstrukční vady.
-
-
- Zeleň a stín
-
Pokud je fasáda zakryta rozsáhlou vegetací nebo jinou budovou, potřebují vzniklé mokré plochy více času na vyschnutí. Tato vlhkost podporuje růst řas, hub a bakterií. Čištění fasády je v tomto případě nevyhnutné kombinovat s intenzivní nanometrickou impregnací, která vyvolá samočistící efekt, udrží fasádu suchou a čistou a výrazne prodlouží interval od prvního čištění fasády po další.
-
-
- Krátký přesah střechy
-
Střecha má chránit dům před deštěm a následným znečištěním fasády. Pokud je střecha dostatečně dlouhá, zabrání vlhkosti a napadení plísněmi. Kratší přesah střechy v kombinaci se silným deštěm nebo pravidelně se opakujícími srážkami podporovanými větrem může účinně přenášet vlhkost na fasádu.
Po několika letech působení můžeme vidět, že těsně pod přesahem střechy, kam se již dostala dešťová voda, se začínají objevovat zelené nebo černé skvrny. Při čištění fasády, která je znečištena nerovnoměrně, doporučujeme očistit celou stěnu, aby nedošlo k odlišnostem v odstínu barvy.
-
-
- Nesprávné větrání
-
Při nesprávném větrání se těsně nad okny tvoří plísně. Je to způsobeno větráním okenními ventilátory, které nechávají teplý vzduch venku, kde se sráží a vytváří ideální prostor pro růst plísní. Výsledkem jsou skvrny na fasádě, které se táhnou od okna směrem vzhůru a vytvářejí skvrny podobné komínkům.
Ty jsou nepříjemné zejména pro obyvatele domů, protože spory různých organismů se mohou větracími otvory dostat zpět do domu a pokračovat v růstu v útrobách našeho domu. Navíc, pokud se plísně nad okny rozmnoží a dlouho o ně nedbáme, může se po čištění fasády stát, že některá místa zůstanou šedivá. Je tomu proto, že po čištění fasády se odhalí místa, kde plíseň poškodila barvu fasády a je přes ní vidět šedivé lepidlo, či podklad pod fasádou.
-
-
- Nízký sokl budovy
-
U budov s omítnutou fasádou je třeba dbát na to, aby sokl budovy byl dostatečně vysoký. Zabrání se tak pronikání zemní vlhkosti do fasádní omítky. Eliminuje se tím také možnost rozstřiku bláta z okolního prostředí na stěnu budovy při dešti nebo při rychlém pohybu po rozmočeném trávníku. Pokud máte dostatočne vysoký sokl, pravděpodobně nebudete muset realizovat čištění fasády tak často.
-
-
- Počasí
-
Nacházíme se v klimatickém prostředí, které má všechna roční období. Setkáváme se s vydatnými srážkami a mírnými teplotami. Ty nám na jedné straně vytvářejí krásný domov plný úrodné půdy, ale na druhé straně vytvářejí ideální podmínky pro vznik řas, hub a bakterií.
-
-
- Znečištění ovzduší
-
Zvýšené znečištění na venkově a horší kvalita ovzduší ve městech podporují růst mikroorganismů. Různé usazeniny na fasádách způsobené polétavým prachem nebo usazeným tukem jsou živnou půdou pro různé formy života. Tento život se bohužel často usazuje na naší fasádě nebo střešní krytině.
-
-
- Běžné znečištění
-
Ve městech je způsobeno výfukovými plyny a nečistotami ze silnic. Na venkově je to zemědělství a lesnictví, které jsou zdrojem znečištění všech druhů fasád. Do našich domovů jsou přenášeny větrem ze silnic nebo ze vzduchu a postupně se usazují na fasádě, střeše nebo jiných površích.
Zejména pokud v okolí našeho domu probíhá aktivní stavební činnost nebo se v jeho blízkosti nachází továrna, frekventovaná silnice či zemědělské družstvo, může to mít poměrně intenzivní dopad na vnější vzhled našeho domu.
-
-
- Tepelná izolace
-
Izolujeme proto, abychom udrželi teplo v domě a ušetřili náklady na vytápění. Pokud je však izolace příliš vysoká, vzniká velký teplotní rozdíl mezi vnitřními a vnějšími stěnami. Na povrchu dochází ke kondenzaci vodní páry.
Jak na čištění fasády?
Šikovný kutil si může fasádu vyčistit sám. Nánosy prachu, řas a plísní lze účinně odstranit dostatečným tlakem vody spolu s vhodnými čisticími prostředky na fasádu.
Abyste však předešli nežádoucím nebo nedostatečným výsledkům, doporučujeme svěřit fasádu do rukou odborníků. Ti také často poskytují na provedené práce záruku.
Jaké jsou nejlepší přípravky na čištění fasády?
Při čištění fasády je důležité mít na paměti, že nečistoty je třeba z fasády skutečně fyzicky odstranit. Nikoliv ji pouze neutralizovat. Nečistoty na fasádě se mohou skládat z mastnoty, různých mikroorganismů a jejich spor, prachu, oxidů kovů a pevných částic. Někdy je obtížné přesně určit, jaký typ znečištění se na fasádě nachází.
Společnost Isokor má více než 13 let zkušeností s odstraňováním různých forem znečištění a za dobu své existence vyvinula několik univerzálních i specializovaných čisticích prostředků vhodných pro různé druhy znečištění fasád. Na běžné zelené nebo černé skvrny stačí použít přípravek Isokor Facade Professional, který může použít i běžný kutil podle přiloženého návodu k použití.
Pokud se na fasádě kromě těchto skvrn vyskytuje také mastnota, je třeba po opláchnutí použít také přípravek Isokor Facade. Tím se vypořádáme s mastnotou a připravíme náš podklad tak, aby byl schopen účinně přijmout nanoimpregnaci a dlouhodobě ji udržet.
Pokud by se na povrchu náhodou vyskytly i skvrny od rzi, pak je můžeme s jistou mírou opatrnosti odstranit pomocí přípravku Isokor LMS. Jedná se o přípravek, který absorbuje rez – oxidy kovů. Někteří výrobci fasádních barev však barví své fasádní barvy oxidy kovů, proto je třeba být při čištění fasády opatrný, zejména pokud je fasáda tzv. teplé barvy. Například žlutá, oranžová nebo červená.
Jak zajistím, aby se skvrny na fasádě po čištění fasády již neobjevovaly?
Jednoho dne se skvrny, fleky nebo prach určitě vrátí. Tento den však lze velmi výrazně oddálit. Pokud necháme fasádu po čištění fasády neošetřenou, pak se v každém póru fasády, kterou jsme vyčistili, za několik dní objeví nová špína, mastnota nebo polétavý prach a třeba za rok či dva bude pravděpodobně v podobném stavu jako před čištěním.
Je docela možné, že na tom bude ještě o něco hůře, protože každé čištění, po kterém nenásleduje impregnace nebo nový nátěr, vytváří na fasádě mikroskopická poškození, která jsou pouhým okem neviditelná.
Pokud tedy chceme, aby fasáda nebo střecha zůstala po čištění dlouho čistá a nezměněná, měli bychom ji buď natřít novým barevným nátěrem a poté naimpregnovat, nebo jen naimpregnovat.
Nový barevný nátěr je v průměru 4-5krát dražší než impregnace a v dnešní době můžeme i s použitím revitalizační impregnace dosáhnout podobného efektu jako s novým nátěrem. Revitalizační impregnace, jako je Isokor Facade Colour Revital, totiž dokáží obnovit původní barvu fasády tím, že zvýrazní zbývající pigment. Chrání tedy fasádu a zároveň ji obnovují.
Když je barva fasády v pořádku, stačí použít vhodnou impregnaci bez oživujícího účinku. Výjimečně dlouhotrvající, například Isokor SW EKO, který má dlouhodobý impregnační, ochranný účinek a nemění vzhled podkladu. Po aplikaci vytvoří na povrchu paropropustnou, vodoodpudivou ochrannou síť, která je pouhým okem neviditelná a odpuzuje vodu a nečistoty. SW EKO vydrží na fasádě více než deset let.
Pokud hledáte ekonomický výrobek, který ušetří váš rozpočet, je Isokor SWB dobrým kompromisem mezi extrémně dlouhou životností impregnace a dobrou cenou. Nevydrží sice tak dlouho jako SW EKO, ale svou práci odvede a stejně jako dražší impregnace nebrání průchodu vodních par – povrch nadále volně dýchá.
Máte-li zájem o bližší informace ohledně možností ochrany či renovace dřevěných fasád, neváhejte nás kontaktovat mailem na info@isokor.cz nebo telefonicky na 00421 949 866 562.
Rádi vám nezávazně poradíme.