Správný postup při čištění fasády – 5 důvodů, proč ho dodržet
Správný postup při čištění fasády vám ušetří nemalé peníze.
Povětrnostní vlivy, vlhkost a znečištění ovzduší se v průběhu let projeví na fasádě vašeho domu. Z estetického hlediska ztrácí fasáda barvu, tvoří se na ní skvrny a dům vypadá zanedbaně. Kromě nečistot se na ní usazují mechy a plísně, které narušují strukturu omítky.
Pokud jste se rozhodli, že nastal čas na vyčištění fasády, je velmi důležité, aby bylo provedeno správně.
- Vyhněte se častému čištění fasády
Nesprávné čištění může poškodit povrch fasády. Neošetřené mikroskopické praskliny ve fasádě se neodborným čištěním zvětšují a narušují její strukturu. Následně ji mnohem rychleji obsadí nečistoty, mechy a plísně.
- Ušetříte peníze
Pokud se o fasádu řádně staráte, zůstane déle zdravá a čistá a vy nebudete muset utrácet peníze za časté čištění. Kromě správného, šetrného a detailního čištění patří ke správné péči také nanometrická ochrana neboli impregnace.
- Ušetřete čas
Díky méně častému čištění fasády ušetříte také čas. Samotné čištění fasády vám může zabrat několik dní nebo týden času, který můžete využít lépe.
- Šetříte své zdraví
Plísně usazené na fasádě uvolňují spory, které se při větrání snadno dostanou do domu (kde mohou vytvářet nová ložiska) a do dýchacích cest jeho obyvatel. Pokud fasádu řádně ošetříte, je mnohem méně pravděpodobné, že se na ní plísně usadí. Na suché a čisté fasádě mohou jen stěží přežít a množit se.
- Šetřete přírodu
Častým čištěním fasády zatěžujete přírodu v okolí domu. Nesprávné čištění nenávratně poškozuje strukturu omítky a urychluje proces její degradace. Po několika letech je v takovém stavu, že se musí udělat nová, což je velmi neekologické a samozřejmě neekonomické. V dnešní době je pouhé natření fasády barvou mnohem dražší, než když fasádu důkladně omyjete a naimpregnujete kvalitním přípravkem s dlouhou životností. Nemluvě o situaci, kdy je nutné dělat novou fasádu.
Máte-li jakékoli dotazy k našim výrobkům nebo si chcete u nás objednat profesionální čištění fasády, neváhejte nás kontaktovat mailem na info@isokor.cz nebo telefonicky na 00421 949 866 562.
Rádi vám nezávazně poradíme.
Čištění fasády v obrázcích
Záleží na správném postupu při čištění fasády
Pokud jste se rozhodli vyčistit fasádu sami, doporučujeme dodržet všechny kroky v postupu čištění fasády. Pokud jste se rozhodli přenechat tuto činnost firmě, ujistěte se, že dodržuje správný postup čištění fasády. V opačném případě přijdete o spoustu peněz a fasádu budete muset brzy čistit znovu.
A jaký je správný postup čištění fasády?
Krok 1: Použití čisticího prostředku na čištění fasády.
K čištění fasády používáme přípravek Isokor Facade Professional. Ten se nanese rovnoměrně válečkem na celou plochu fasády a nechá se působit asi 10-30 minut. Přípravek důkladně neutralizuje znečištění fasády ve formě tmavých či zelených skvrn a nepoškozuje ji.
Krok 2: Opláchněte stěnu vodou.
Tento krok je velmi důležitý, i když fasáda po aplikaci čisticího prostředku na čištění fasády vypadá čistě. Po prvním kroku byl odstraněn pouze estetický problém. Čistič narušil nečistoty a ty je nyní třeba z fasády odstranit. Ponechat nečistoty na fasádě, i když je není jasně vidět, by bylo jako dát auto do myčky, nanést na něj šampon a odjet bez opláchnutí. Špína by zůstala na povrchu a dál by dělala neplechu. Pozor: Při oplachování používejte přiměřený tlak vody, abyste nepoškodili fasádu.
Krok 3: Zkontrolujte stav fasády.
Hrubé nečistoty je třeba vyčistit. V případě většího poškození omítky je nutné aplikovat sanační nátěr nebo provést lokální opravy. Pokud je na fasádě mastnota, doporučujeme vyčištění přípravkem Isokor Facade. Tento čisticí prostředek spolehlivě odstraní mastné usazeniny a výpary ze spalovacích motorů, které se na fasádě usadily. Po aplikaci je třeba ošetřené plochy opět opláchnout vodou. Pokud se na fasádě vyskytují stopy rzi – koroze z okapů nebo jiných kovových prvků budovy, případně oxidy kovů, které se na fasádu mohly přenést se závlahovou vodou, doporučujeme aplikovat Isokor LMS podle návodu k použití. Isokor LMS se nedoporučuje aplikovat na fasády, kterých barva obsahuje pigmenty na bázi oxidů kovů. U takových barev by mohlo dojít k nežádoucí změně odstínu.
Krok 4: Impregnace fasády.
Po vyschnutí čištěné fasády se mikroskopické štěrbiny, ve kterých se před čištěním vyskytovaly plísně a nečistoty, vyplní impregnací. Tím se zabrání jejich opětovnému usazování. Vhodnými produkty jsou Isokor SW Eko, Isokor Facade Colour Revital nebo jako levné řešení s odpovídající trvanlivostí Isokor SWB. Před aplikací je třeba výrobek protřepat a nanést na ošetřovaný povrch nízkotlakou pistolí nebo válečkem.
Při správném postupu čištění a impregnace se o fasádu nemusíte starat několik let. Na fasádě vydrží v závislosti na stupni náročnosti povětrnostních podmínek přibližně 10-15 let. Nejstarší fasády, které byly ošetřeny systémem ISOKOR, jsou i po třinácti letech bez viditelných změn.