Čištění fasády svépomocí aneb jak správně čistit fasádu?
V tomto článku vám poradíme jak na čištění fasády svépomocí.
Známe to mnozí. Stavíme dům, už je to nějaký čas a stavba stále stojí peníze. Když je konečně vše hotovo a my se chystáme užívat si svého nového domova, zjistíme, že nás čeká údržba. Stejně jako v případě interiéru nebo okolí domu to platí i pro fasádu.
Nová fasáda je krásná a dělá nám velkou radost. Málokterý řemeslník nám však poradí, abychom fasádu při dokončovacích pracích v první řadě naimpregnovali kvalitním impregnačním prostředkem. Takové řešení nám může z dlouhodobého hlediska ušetřit spoustu peněz, ale k tomu se ještě dostaneme.
Fasáda nám dělá radost, ale stejně jako všechno ostatní i fasáda podléhá vlivu času a prostředí. Za několik let se zašpiní nebo na ní vlivem vlhkosti začne růst plíseň. Usazuje se na ní prach z okolních budov nebo polí, mastnota a různé výpary z dopravy.
Po několika letech si uvědomíme, že fasáda už ani zdaleka nevypadá tak, jako když byla dokončena, a že pravděpodobně nastal čas fasádu vyčistit.
Jak ale vyčistit fasádu? Nejdříve nás asi napadne hledání na internetu. Určitě nás osloví několik nabídek firem, které se čištěním fasád profesionálně zabývají. A je velký předpoklad, že pokud svěříte čištění fasády profesionálům, budete s výsledkem velmi spokojeni.
Když si však vyžádáte cenové nabídky, mohou vás zaskočit ceny těchto služeb. Už jste do svého domu investovali tolik peněz a teď budete platit firmě za to, aby vám znovu vyčistila fasádu? Služby spojené se stavbou mohou být dnes pro mnoho lidí poměrně drahé.
Pokud jste trochu manuálně zruční, může být řešením čištění fasády svépomocí. Určitě tak ušetříte prostředky, které byste jinak zaplatili vybrané firmě za vyčištění fasády. Budete však potřebovat správné vybavení, a pokud má práce vypadat opravdu dobře, budete potřebovat i schopné přípravky.
Tomuto tématu se dnes budeme věnovat podrobněji.
Identifikace nečistot při čištění fasády svépomocí
Před začátkem čištění fasády svépomocí bude jistě nutné řádně posoudit aktuální stav fasády a také typ nečistot, které se na fasádě nacházejí. Například mastné skvrny se budou čistit jinak než například skvrny od rzi nebo plesnivé plochy. Na začátku je také dobré identifikovat místa, kde jsou pavučiny nebo vosí hnízda. Podívejme se, jak správně identifikovat některé typy znečištění.
1. Pavučiny, vosí hnízda a hmyz na fasádě
Zdánlivě banální záležitost. Pavučina na fasádě nebo vosí hnízdo se nemusí zdát jako komplikace při čištění fasády svépomocí, a vlastně ani komplikací nejsou. Pokud s nimi správně zacházíme. Ve skutečnosti je třeba tyto formy znečištění odstranit ještě v “suché”, tj. suché fázi čištění fasády.
Vhodným prostředkem k odstranění pavučin může být například koště nebo hadr. V případě vosích hnízd je samozřejmě dobré nejprve zkontrolovat, zda je hnízdo obydlené, a pokud ano, použít před jeho odstraněním vhodný prostředek na hubení hmyzu. V opačném případě by na nás při odstraňování hnízda vosy s největší pravděpodobností zaútočily a my bychom si v nejlepším případě museli dát nucenou přestávku v úklidu. Vspomínky na takové čištění fasády svépomocí by se nám pak jistě vryly do paměti.
Proč ale tyto objekty odstraňujeme za suchého počasí? Pokud byste se s pavučinami vypořádali například tlakovou myčkou, velmi rychle byste zjistili, že se pavučiny jaksi “slepily” a z fasády je nelze odstranit. Pokud tuto chybu uděláte hned na začátku, nemáte lepší možnost než počkat, až zeď i pavučina opět vyschnou. A pavučinu pak odstranit nasucho. Tentokrát to bude o něco těžší, než kdybyste ji odstranili za sucha na začátku. Ale dá se to zvládnout.
Pokud při čištění fasády svépomocí budete postupovat v souladu s radami, které se dozvíte zde, je velice pravděpodobné, že si ušetříte mnoho práce i času.
2. Písek, prach, špína na fasádě
Jedná se o poměrně běžné formy znečištění. Ani při čištění fasády svépomocí nám nedělají příliš mnoho vrásek. K jejich odstranění by měla stačit čistá voda pod mírným tlakem. Pokud však prach zůstane na fasádě příliš dlouho nebo pokud na ní ulpí mastnota z provozu, začíná se situace komplikovat.
Čištění fasády od prachu, který se na fasádu již nalepil, patří ke složitějším problémům. Zejména pokud jde o čištění fasády svépomocí, vyžaduje od kutila trochu studia a určitě i dobrý čisticí prostředek, který dokáže prach uvolnit. Mělo by jít o přípravek se schopností rozkládat mastnotu nebo s určitými dekontaminačními vlastnostmi ve vztahu k uhlovodíkům. Vhodný přípravek na tento úkol je Isokor Facade.
Pokud se budete snažit odstranit prach, který se na fasádě usazoval delší dobu, pouze silným tlakem vody, s největší pravděpodobností způsobíte poškození fasády. Toto poškození, zejména pokud realizujete čištění fasády svépomocí poprvé a nemáte moc zkušeností, může dosáhnout až rozsahu, který bude velmi neestetický a může si vyžádat nový nátěr. Nebo dokonce opravu celého opláštění.
Proto při znečištění fasády prachem nebo hlínou nejprve zkuste použít mírný tlak vody, a pokud se nečistoty neuvolní, pořiďte si vhodný čisticí prostředek, třeba Isokor Facade. Prostředky, které odstraňují nebo redukují mastnotu a uhlovodíky, mohou obvykle uvolnit i prach usazený na fasádě touto vazbou. Je třeba jim poskytnout dostatek času, aby dokázaly narušit vazby vzniklé mezi prachem a podkladem. Isokor Facade je přípravek na čištění fasády na přírodní báze, zdraví neškodný a teda pro čištění fasády svépomocí určitě vhodný z mnoha důvodů.
Někdy může uvolnění prachu trvat 5 minut, jindy hodinu. Kromě zvoleného čisticího prostředku záleží také na počasí, teplotě a dalších situačních faktorech. Působení přípravku na čištění fasády můžete pomoci také tím, že jej jemně zapracujete do podkladu měkkým kartáčem v místech, kde má působit.
Je důležité zdůraznit slova měkký kartáč, tj. nikoli hrubý kartáč, ale skutečně kartáč s měkkými dlouhými štětinami, a také to, že zapracování přípravku by mělo být prováděno opatrně, tj. nikoli pod velkým tlakem nebo s nadměrnou rychlostí a intenzitou.
Jakýkoli mechanický zásah do fasády vytváří mikroškrábance a mikrotrhliny, případně i silnější tlak může způsobit viditelné poškození nátěru. Celkově při čištění fasády svépomocí je dobré dbát na používání nízkého tlaku vody a mírného tlaku při mechanickém čištění.
Po uplynutí dostatečné doby, kdy výrobek plní svou funkci, lze podklad opláchnout tlakovou čistou vodou. Obvykle postačí tlaková myčka s tlakem přibližně 80-120 barů. Nikdy nepřibližujte takový čistič k fasádě blíže než na vzdálenost cca 30 cm! Tlak na ústí trysky je vysoký a může fasádu velmi snadno prorazit. Pokud je čištění fasády svépomocí úspěšné, máme téměř vyhráno.
Pokud po čištění fasády zjistíme, že část nečistot zmizela a část stále zůstává, můžeme postup čištění opakovat. Pokud pozorujeme, že se se špínou na fasádě nic nestalo, pak pravděpodobně došlo k chybné interpretaci formy znečištění a bude třeba zvolit jiný čisticí prostředek.
3. Černé, zelené skvrny na fasádě
Tyto skvrny, které mohou tvořit souvislý závoj, případně obrazce nebo různé mapy, jsou obvykle způsobeny plísněmi nebo jinými formami mikroskopického života a jejich produkty. Pokud jsou na fasádě ponechány příliš dlouho a znečištění se šíří, může tato forma znečištění poškodit samotný pigment fasády.
Po vyčištění se to může projevit tím, že na fasádě zůstanou tmavší nebo světlejší místa. V místech, kde bylo znečištění intenzivní, může pod barvou fasády prosvítat šedé lepidlo. V takovém případě bude pravděpodobně vhodné zvážit i přemalování fasády. Nový nátěr je však poměrně nákladnou záležitostí.
Pokud není fasáda příliš poškozená, můžete se vysoké investici do nového nátěru vyhnout také použitím revitalizační fasádní impregnace, například Isokor Facade Colour Revital. Tyto impregnace mohou zvýraznit původní barvu fasády a po jejich použití se může stát, že vlastně nebudete muset fasádu znovu natírat, protože bude vypadat jako nová, nebo alespoň téměř jako nová. Impregnace také chrání fasádu před dalším znečištěním po velmi dlouhou dobu. Čištění fasády svépomocí pak nebudete muset opakovat tak často.
Samotné čištění fasády svépomocí od černých a zelených skvrn probíhá obvykle ve dvou fázích. V první fázi nanesete zvolený čisticí prostředek na fasádu válečkem nebo jiným vhodným způsobem (v tomto případě skutečně budete muset použít čisticí prostředek, pokud nechcete fasádu poškodit). Výrobce obvykle na obalu uvádí vhodné způsoby aplikace a také dobu, po kterou by měl přípravek působit.
Pokud tyto informace na obalu uvedeny nejsou, doporučujeme kontaktovat prodejce nebo výrobce a informovat se o vhodném postupu alespoň telefonicky. Pokud se rozhodnete při čištění fasády svépomocí pro přípravek Isokor Facade Professional z naší dílny, rádi vám poradíme jak správně postupovat telefonicky na lince v sekci kontakty.
Ve druhé fázi čištění fasády svépomocí se fasáda opláchne tlakovou vodou podobným způsobem jako při odstraňování prachu. Nepoužíváme nadměrný tlak a postupujeme zdola nahoru, abychom věděli, kde již čištění proběhlo a kde ještě ne.
Postupujeme uvážlivě a detailně, aby na fasádě nezůstaly žádné mapy, skvrny nebo vynechaná místa. Pokud je budova vyšší, lze použít různé teleskopické nástavce tlakových myček nebo vhodný žebřík. Žebřík musí být samozřejmě také řádně ukotven, aby bylo chráněno vaše zdraví. Zdraví máme jen jedno a je dobré na to pamatovat i při čištění fasády svépomocí.
Po opláchnutí je vhodné počkat, až fasáda zaschne, a pokud jste s výsledkem čištění fasády svépomocí spokojeni, doporučujeme fasádu dodatečně naimpregnovat, aby se nečistoty za rok či dva nevrátily. Čištěním se také odstraní nečistoty z pórů a mikroskopických prasklin, které budou nadále přitahovat nové nečistoty, budou otevřené a připravené vázat nové nečistoty.
Pokud však podklad řádně a důkladně naimpregnujete kvalitní nanometrickou impregnací, jako například Isokor SW EKO nebo Isokor Facade Colour Revital, pak se špína na podkladu neudrží a fasáda zůstane krásně čistá po mnoho dalších let. Vyhnete se tak dalším nákladům v budoucnu a případné další čištění fasády svépomocí budete realizovat až za mnoho let.
4. Mastnota, olej, výpary z dopravy na fasádě
I když možná nebydlíte u hlavní silnice nebo v blízkosti dálnice, dopravní zplodiny a smog z průmyslu jsou dnes téměř všude. Je poměrně obtížné najít místo k bydlení, kde by domov nebyl ovlivněn různými druhy zplodin, ať už z motorů, ze spalování uhlí nebo jiných pevných paliv, až po průmyslový smog z průmyslových závodů různého druhu.
Toto znečištění se v podobě mastnoty pomalu a postupně usazuje nejen na fasádě, ale zcela jistě i na střeše domu, a časem může způsobit problémy v podobě rychlejšího a pevnějšího usazování viditelných nečistot. Také může podporovat vznik plísní, nebo dokonce začít být samo viditelné v podobě jakéhosi filmu na fasádě.
Kromě estetických důvodů je odstranění mastnoty z fasády důležité také v případě, že chcete fasádu znovu natřít nebo naimpregnovat. Barva nebo impregnace nemusí na mastné fasádě dobře přilnout a může začít degradovat mnohem dříve, než se očekávalo.
K odstranění nebo odbourání mastnoty lze při čištění fasády svépomocí použít vodu pod vysokým tlakem. Ale i v případě použití horké vody se pro dosažení maximálního účinku doporučuje použít vhodný čisticí prostředek na fasády, který dokáže mastnotu účinně odbourat a pomůže ji tlakem horké vody dokonale smýt.
Odbourání mastnoty na fasádě může nějakou dobu trvat, zejména pokud je okolní teplota nízká. Proto je dobré ponechat přípravku na čištění fasády dostatečnou dobu na uvolnění mastnoty, případně si můžete pomoci napěněním přípravku měkkým kartáčem. Napěněný přípravek plní svou funkci mnohem důkladněji.
Dobu působení si obvykle můžete ověřit na obalu přípravku, případně se můžete obrátit na dodavatele nebo výrobce a nechat si poradit. Poté čisticí prostředek na fasády důkladně opláchněte, nejprve tlakem vody zdola nahoru, abyste zjistili, kde byl povrch již opláchnut. Poté znovu shora dolů, abyste se ujistili, že byly skutečně opláchnuty všechny nečistoty. Důkladnost je při čištění fasády svépomocí podstatný faktor úspěchu.
5. Oxidy kovů nebo rez na fasádě
Oxidy kovů a skvrny od rzi jsou poměrně nepříjemné a často komplikované formy znečištění. Na trhu existují čisticí prostředky na odstranění této formy znečištění, ale i když se rozhodnete takový čisticí prostředek na odstranění rzi použít, je důležité postupovat velmi opatrně.
Tyto přípravky totiž reagují s oxidy kovů a v podstatě je přeměňují zpět na kov nebo jinou, neškodnou sloučeninu, která již nevytváří nežádoucí skvrny.
Problémem však může být, že některé fasádní barvy nebo barvy obsažené v dlažbě a obkladech jsou rovněž zabarveny oxidy kovů. Jedná se především o “teplé” barvy : béžová, žlutá, červená, oranžová. Pokud je ve fasádní barvě obsažen oxid kovu, může jej odstraňovač rzi rovněž považovat za nečistotu a pigment se vybělí.
Proto je vhodné před začátkem čištění fasády svépomocí vyzkoušet, zda je vybraný přípravek vhodný pro vaši fasádní barvu. Snadno zjistíte, zda vám ještě nějaká fasádní barva zbyla, a můžete si vyrobit vzorek, na který po zaschnutí aplikujete čistič. Počkejte 2-3 dny, a pokud nedojde ke změně odstínu, můžete přípravek bez obav použít přímo na fasádu.
Pokud již barvu nemáte, můžete čistič vyzkoušet na malé ploše, třeba 10×10 cm, někde, kde je fasáda zakrytá nebo není příliš vidět, a v případě potřeby ji snadno přetřete. Přípravek naneste a nechte 2-3 dny působit.
Pokud se po této době nic nestane, můžeme ji použít celou znovu. Pokud dojde ke změně odstínu, je třeba plochu důkladně opláchnout, několikrát proudem čisté vody, a poté nanést fasádní barvu stejného odstínu.
Pokud se v takové situaci rozhodnete aplikovat přípravek na celou fasádu, i když se odstín změní (např. pokud je znečištění rzí příliš rozsáhlé a intenzivní), nezapomeňte po očištění plochu několikrát opláchnout a věnujte pozornost detailům. Pravděpodobně pak budete nanášet nový nátěr fasády a to poslední, co chcete, je, aby po čištění fasády svépomocí zůstaly stopy čisticího prostředku na fasádě a barva časem vybledla.
K důkladnému odstranění zbytků speciálních čisticích prostředků lze použít i některý z fasádních šamponů/detergentů. Pokud je plocha vážně zasažena korozí, většina výrobců barev i firem zabývajících se nátěry fasád vám pravděpodobně nedoporučí natírat novou barvou přímo na poškozený povrch. Doporučuje se fasádu očistit, aby rez nepronikla přes fasádní barvu a časem opět nezpůsobila estetický problém.
6. Výkvěty cementu nebo soli, zapečené lepidlo
Jedná se o snad nejnepříjemnější a nejtrvalejší formu znečištění, které můžete při čištění fasády svépomocí čelit. Je odolná také proto, že její podstatou není znečištění vnějším faktorem, ale stavební látkou. Ta je v podstatě zdravou součástí stavby.
Až na to, že není tam, kde má být, ale dostala se na viditelné místo a vytvořila neestetické skvrny.
Některé typy solných nebo cementových závojů lze při čištění fasády svépomocí odstranit použitím specializovaných přípravků, jako Isokor LM Descaling. Ve většině případů to však půjde jen do určité míry a na povrchu zůstanou viditelné “stíny”.
Pro dokonalý efekt bude proto pravděpodobně nutné povrch po čištění fasády svépomocí znovu natřít fasádní barvou a pak impregnovat, aby se problém neopakoval.
Výběr vhodné metody čištění fasády svépomocí
Způsob čištění fasády svépomocí bude vycházet z toho, o jakou formu znečištění se jedná, a také z charakteru podkladu. Dnes se většinou zabýváme čištěním moderních zateplovacích systémů, ale stává se, že je třeba vyčistit i starší budovy.
Čištění historické budovy, památky nebo památníku může zahrnovat určitá specifika. Zvolené metody bude třeba přizpůsobit. Otázkou je, jaké čisticí prostředky na takové objekty použít a zda je možné použít tlakovou vodu bez rizika poškození. Čištění památek je velmi složitá problematika, a proto je vhodné přenechat tyto činnosti odborníkům a neriskovat čištění fasády svépomocí.
Pro čištění většiny moderních objektů se téměř zpravidla používá vhodný čisticí prostředek, který již dokážeme identifikovat, a používá se tlaková voda. Zároveň musí být tlak vody přiměřený, aby nedošlo k poškození fasády, obkladů nebo různých prvků na fasádě.
I po nastavení optimálního tlaku, který by rozhodně neměl přesáhnout 120 barů, je třeba s tlakovou myčkou na fasádě pracovat velmi opatrně a nikdy se nepřibližovat k povrchu blíže než na 30 cm. Riziko poškození podkladu je v této fázi asi nejvyšší. Mechanické poškození fasády vysokým tlakem vede ke značným nákladům na rekonstrukci poškozené části fasády.
Oplach tlakovou vodou musí být důkladný a v případě potřeby jej lze několikrát opakovat. Před závěrečným opláchnutím je vždy vhodné použít odstraňovač mastnoty. Ten je obvykle pouhým okem neviditelný a časem může zmařit veškeré naše úsilí, pokud není důkladně odstraněn.
Ochrana fasády před dalším znečištěním – impregnace fasády
Čištění fasády svépomocí sme úspěšně ukončili. Kromě intenzivního studia, hledání vhodných čisticích prostředků, vlastních úklidových prací a možná i montáže demontovaného lešení jste do úklidu jistě investovali i nějaké finanční prostředky na nákup čisticích prostředků a pohonných hmot.
Fasáda je nyní konečně jako nová, ale na jak dlouho? Po prvním znečištění se ve fasádě vytvoří mikroskopické trhliny a póry, které čištění odhalí. Fasáda je v této fázi zranitelná, snadno se znovu a poměrně rychle zašpiní.
Nové znečištění můžeme oddálit použitím kvalitní impregnace. Některé impregnace mají na fasádu také oživující účinek, tj. zvýrazňují její barvu. Na trhu lze najít i poměrně levné impregnační materiály, je však otázkou, jak dlouho vydrží, a je třeba zvážit, zda chceme fasádu za dva tři roky znovu čistit, nebo zda si chceme od této činnosti dát pauzu třeba na 10 a více let.
Každé čištění s sebou také přináší určitou mikroskopickou degradaci fasády. Proto je vhodné investovat něco navíc do kvalitní impregnace a dopřát fasádě delší životnost. V tomto případě se investice mnohonásobně vrátí.
Dokonce i špičkové impregnace jako Isokor SW EKO nebo Isokor Facade Colour Revital může použít běžný kutil. Lze je nanášet stříkací pistolí nebo je na fasády nanášet běžným malířským válečkem. Ten má dlouhý, přirozený vlas. Při aplikaci je třeba dbát na to, aby byl povrch dostatečně suchý a impregnace se mohla vsáknout dostatečně hluboko do podkladu. Při nanášení samotného nátěru pracujte vždy zdola nahoru, aby případné kapky nezanechaly na fasádě stopy.
Hodně štěstí při čištění fasády svépomocí!
Pevně věřím, že vám tento článek poskytne dostatečný návod pro čištění fasády svépomocí. Pokud si stále nejste jisti některou z otázek týkajících se čištění fasády svépomocí a vhodnosti čisticích prostředků, rádi vám poradíme na https://isokor.cz/#kontakt .